Kira fiyatları TOKİ ile düşecek! Uzman isim kiraların ne zaman düşeceğini açıkladı!

Post Featured Image

Kira fiyatları TOKİ ile düşecek! Uzman isim kiraların ne zaman düşeceğini açıkladı!

250 bin Sosyal Konut Projesi TOKİ’inin ilk temel atma töreni bu hafta gerçekleşecek. Peki TOKİ projesi evlerin fiyatlarını düşürmeye yardım edecek mi? Uzman isim açıkladı…

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesindeki ilk konutların temeli 25 Ekim Salı günü atılacak. Yüz yılın projesinde başvurular devam ederken, birçok vatandaşın ise kafasında soru işaretleri oluyor. Bunlardan biri ise; ‘Konut almak mı daha mantıklı ya da arsa mı?’

Konu ile ilgili olarak ise CNN Türk canlı yayınında önemli açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Yücel Evsen şu şekilde konuştu: 

HANGİ ŞARTLARLA BAŞVURABİLİYORUZ? 

“Ay sonuna kadar başvurular devam edecek ve aynı zamanda kasımın ilk haftasında kura çekimleri başlayacak. 13-14 Eylül 2022 itibarı ile de başlayan kampanyamızda 8 milyonun üzerinde vatandaşımız başvuru gerçekleştirdi. 250 bin konutun iki sene içinde biteceğini düşünür ise bu çok büyük bir kampanya oluyor. Vatandaşın talebinin ise çok yoğun olduğunu görmekteyiz. 

KONUT MU, ARSA MI DAHA AVANTAJLI? 

Konut almak daha avantajlı, arsa alıp konut yapmak özel olarak sosyal konut, marka projelerini ayırmak lazım. Konut almak daha avantajlıdır. Dar gelirli olan vatandaşlarımızın son iki senede yaşanan sıkıntılardan dolayı bu aşamada başvuru yapmaları, emeklilerimizin, şehit ve aynı zamanda gazi yakınlarımız hesaba katıldığında bunların öncelikli olmasını düşünmekteyim. 

PROJE EV FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ? 

Ev fiyatlarının düşmesi için ilk olarak maliyetin düşmesi gerekir. Ev fiyatlarının düşmesi bu zaman diliminde olur mu? Ben olacağını düşünmüyorum. 

Bu ülkede yüzbinlerce konut yapılmakta. 400 metrekare arsalara dikilen konutların tamamı sosyal konut olmaktadır. Ev fiyatlarının düşmesinin haricinde kiraların düşeceğini beklemekteyim. Sosyal konutun kira konusunda da etkili olacağını düşünüyoruz. İki sene içinde 250 bin konut teslim edilecek ve bunun etki alanını kirada olacağını düşünmekteyim. 

Konut fiyatlarını aşağı çekeceğini varsaysak burada yanılabiliriz. Burada maliyetleri tartışmamız lazım Hız ile artan maliyet artışları konut fiyatlarını yukarı şekilli yönlendiriyor. 2022 senesinde en güvenli liman konuttur. Eylül ayının sonuna baktığımızda 1 milyon 60 bin konut satılmış. Bu kampanyanın konut arzındaki soruna etki olacağını ve devletin elini taşının altına koyduğunu ifade edebiliriz.

KİRALAR NE KADAR DÜŞER? 

Önümüzdeki iki senelik süreç var. Etki olur mu evet olur. Ev sahipleri, 'Bu kadar konut yapılıyor biz de kiralara zam yapmayalım' diyebilir. Bir senenin sonunda etkilerinin daha net ortaya çıkacağını düşünüyorum. “